کشنده ترین مارهای سمی جهان را بشناسید

کشنده ترین مارهای سمی جهان را بشناسید

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی بیش از ۶۰۰ گونه مار سمی در کره زمین کشف شده است که تنها ۲۰۰ گونه آنها می توانند به انسان آسیب جدی وارد کنند. شما در این مطلب با ۶ تا از کشنده ترین مارهای سمی جهان آشنا خواهید شد.

۱- مار جعفری (Echis carinatus ،Saw-scaled viper)

مار جعفری (Echis carinatus ،Saw-scaled viper)

این افعی (مار جعفری) که ساکن بخشی از هند و خاورمیانه است قوی ترین زهر را ندارد اما به دلیل اینکه بیشتر در مناطق پر جمعیت پیدا می شود سالیانه مسئول مرگ افراد زیادی است.

۲- شاه کبری (King cobra)

شاه کبری (King cobra)

این عجیب است که یک مار می تواند فیلی را از پای در آورد؟ شاه کبرا (افیوفاگوس هنه،Ophiophagus hannah) به اندازه کافی زهر تولید می کند تا یک فیل آسیایی را بکشد و همچنین ۵۰ درصد از انسان هایی که نیش می زند کشته می شوند. طول آن به ۵/۵ متر(۱۸ فوت) می رسد، شاه کبری همچنین طولانی ترین مار سمی جهان می باشد.

۳-مار ببری (Tiger snake ،Notechis scutatus)

مار ببری (Tiger snake ،Notechis scutatus)

این مار کشنده ساکن جنوب استرالیا و تاسمانی است و قربانیانش را با ترکیب قوی نوروتوکسین، انعقاد خون، همولیزین و میوتاکسین(myotoxins) از پای در می آورد. جالب است که اندازه این مارها بسته به نوع طعمه مورد نظرشان متفاوت است.

۴- مار خشمگین (Inland taipan ،Oxyuranus microlepidotus)

مار خشمگین (Inland taipan ،Oxyuranus microlepidotus)

این خزنده اغلب به عنوان مار خشمگین (fierce snake) شناخته می شود و نیش آن می تواند یک انسان را در کمتر از یک ساعت بکشد. این مار یکی از کشنده ترین مارهای روی کره زمین است. سم فلج کننده آن باعث خونریزی در رگ های خونی و بافت های عصلانی می شود.

۵- مار دریایی حلقه سیاه(Hydrophis belcheri ،banded sea snake ،Belcher’s sea snake )

مار دریایی حلقه سیاه(Hydrophis belcheri ،banded sea snake ،Belcher's sea snake )

بسیاری معتقدند این مار آبی، سمی ترین مار دنیا می باشد. گفته شده است که نیش مار Hydrophis belcheri صد برار کشنده تر از هموطن خود (مار خشمگین) است. اما خوشبختانه این مار بومی اقیانوس هند و اقیانوس آرام است و به ندرت دیده شده است که انسانی را نیش بزند.

۶- مامبای سیاه (black mamba ،common black mamba ،black-mouthed mamba)

مامبای سیاه (black mamba ،common black mamba ،black-mouthed mamba)

مامبای سیاه سریعترین و همچنین یکی از کشنده ترین مارهای جهان به شمار می رود. مامبای سیاه می تواند با سرعتی بیش از ۵.۵ متر بر ثانیه (۱۲.۵ مایل بر ساعت) حرکت کند و نیش آن می تواند یک انسان را در کمتر از ۳۰ دقیقه بکشد. این مار به دلیل استفاده از دندان های کشنده برای زخم کردن مکرر کسانی که به دامش افتاده اند شناخته شده است.

سوال علمی دارید؟ پرسش علمی خود را مطرح کنید و علم خود را افزایش دهید.

نوشته مرتبط

7 دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید