۶ نوع نورپردازی مهم در عکاسی

۶ نوع نورپردازی مهم در عکاسی

نورپردازی در عکاسی یکی از مهمترین عناصر برای موفقیت هر عکسی به شمار می رود. چه یک منظره بزرگ باشد یا اینکه یک پرتره خودمانی، نور می تواند باعث موفقیت یا شکست یک عکس شود. روشنایی چیزی است که همیشه باید در زمان عکاسی به آن توجه داشت. پس شناخت انوع نور ها و اینکه چگونه از هر کدام استفاده کنیم بسیار مهم است. در این مطلب از دنوج شما را با ۶ نوع نورپردازی مهم در عکاسی آشنا می کنیم.

نورپردازی از جلو Front Lighting

نوری که از پشت سر عکاس با زاویه ۹۰ درجه به موضوع می تابد در نگاه اول ممکن است مناسب بنظر برسد, اما این نوع نور می تواند یک چالش برای عکاس باشد. زیرا هیچ سایه ای در اطراف جسم ایجاد نمی شود و باعث می شود تا جسم به صورت یک جسم دو بعدی دیده شود.عکاس هایی هستند که برای ایجاد آثاری متفاوت از این نوع نورپردازی استفاده می کنند. عکسی که حاصل این نوع نور پردازی باشد دارای کمترین عمق خواهد بود.

نورپردازی از جلو Front Lighting
Front Lighting در این عکس به انتقال حس دو بعدی کمک کرده است و بیشتر حس ازدحام، شلوغی ساختمان ها و آنتن ها را به بیننده منتقل می کند.

نورپردازی از پشت Back Lighting

اکثر افراد زمانی که نور خورشید از جلو به دوربین می تابد نگران خراب شدن عکسشان می شوند. اما ما به شما می خواهیم بگوییم که نگران نباشید زیرا برخی اوقات با استفاده از همین خاصیت (ضد نور) می توان تصاویر شگرفی را ثبت کرد.

 نورپردازی از پشت Back Lighting
نور خورشید که به سمت دوربین می تابد، باعث افزایش عمق میدان در این عکس شده است.

نور پردازی کناری (جانبی) Side lighting

زمانی که نور از سمت راست یا چپ به موضوع ما بتابد Side lighting اتفاق می افتد. نور کناری باعث می شود تا بافت ها و فرم کلی اشیاء برخلاف نورپردازی از پشت، اهمیت بیشتری پیدا کنند. این نوع نورپردازی به ما کمک می کند تا به اجسام عمق و شکل دهیم.

 نور پردازی کناری (جانبی) Side lighting
در این عکس نورپردازی جانبی باعث شده است تا سراسر این تپه شنی، مانند زمینی شخم زده دیده شود.

نور منعکس شده Reflected Light

نور منعکس شده (نور بازتاب شده) نوعی نور غیر مستقیم محسوب می شود، نور نرمی که اغلب از سطحی به سطح دیگر منعکس می شود. این نوع نور به طور معمول در محیط هایی که فضای کمتری وجود دارد مانند اتاق، کوچه های تنگ و دره های باریک و عمیق ایجاد می شود.از نور منعکس شده می توانید برای برجسته کردن بافت ها و رنگ ها استفاده کنید.

نور منعکس شده Reflected Light
در این عکس انعکاس نور در اطراف دیواره های دره به ما کمک می کند تا رنگ های گرم ماسه سنگ ها را به خوبی به بیننده نشان دهیم.

نور ملایم (تلطیف شده) Diffused Light

نور ملایم بسیار نرم و نوری غیر مستقیم است. این نوع نور برای همه ژانرهای عکاسی خوب است زیرا سایه هاو کنتراست های سخت را کم می کند. اگر در یک روز ابری به سر می برید یا اینکه در استودیو منبع نور نرم (soft box) دارید، می توانید از نور ملایم موجود برای روشن کردن سطح سوژه خود به طور مساوی بهره بگیرید.

نور ملایم (تلطیف شده) Diffused Light
آسمان ابری نور ملایمی را برای ثبت عکسی نرم از جنگل بامبو فراهم آورده است.

نور پردازی نقطه ای Spot Lighting

نورپردازی نقطه ای زمانی است که منبع نور بخش خاصی از تصویر شما را روشن می کند. این نور پردازی تصویر شما را رویایی می کند و کمک می کند تا نقطه کانونی عکس شما جداسازی شود. نور پردازی نقطه ای می تواند کنتراست بسیار خوی به عکس بدهد.

نور پردازی نقطه ای Spot Lighting

منبع (+)

سوال علمی دارید؟ پرسش علمی خود را مطرح کنید و علم خود را افزایش دهید.

نوشته مرتبط

3 دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید