امکان دارد لامپ های کم مصرف به پوست آسیب برسانند

امکان دارد لامپ های کم مصرف به پوست آسیب برسانند

امکان دارد لامپ های کم مصرف به پوست آسیب برسانند

لامپ های فلوئورسنت فشرده(CFL) که در جامعه ما با نام لامپ های کم مصرف شناخته می شوند نوعی لامپ فلوئورسنت (مهتابی) هستند. این لامپ ها به دلیل مصرف پایین شان محبوب مصارف خانگی و تجاری شده اند. اما به تازگی محققان دانشگاه استونی بروک نیویورک نیمه نگران کننده ای از این لامپ را کشف کرده اند.

به گفته شبکه تلوزیونی CBS میامی انرژی ماوراء بنفش ساطع شده از این لامپ ها به طرز شگفت انگیزی بالا است که می تواند باعث آسیب به سلول های پوست شود و در مقادیر بالا حتی موجب ایجاد سرطان هم شود.
محققان سلول های سالم انسان را در معرض تابش لامپ های فلوئورسنت فشرده قرار دادند و اثر آن را با اثر لامپ های رشته ای بر سلول هایی مشابه مقایسه کردند.
نتایج این آزمایش ها نشان داد که سلول های پوستی که در معرض لامپ ها فلوئورسنت فشرده قرار گرفته اند آسیب های قابل توجهی دیدند. پرفوسور مارسیا سیمون استاد بیماری های پوست دانشگاه استونی بروک در گفتگو با شبکه cbs گفت “نتایج حاصل نشان می دهد که عملا ممکن است شما دچار مرگ سلولی شوید.” (در حالی که سلول های بدن در معرض لامپ های رشته ای رنج می برند اما آسیب جدی به آنها وارد نمی شود.)

همچنین محققان بر این باور هستند که دلیل آسیب رساندن اشعه ماورا بنفش را می دانند آنها می گویند ترک های کوچکی در پوشش داخلی لامپ های CFL وجود دارد که اجازه می هد تا اشعه های ماوار بنفش از درون لامپ ها به بیرون نشت کنند.
به گفته شبکه CBS تولید کنندگان لامپ های فلوئورسنت فشرده یافته های استونی بروک را با صدور بیانیه ای مینی بر اینکه “سطح اشعه ماورا بنفش ساطع شده کم است” و این لامپ ها برای مصارف عادی ایمن هستند رد کردند.
همچنین لامپ های فلوئورسنت فشرده حاوی مقادیر کمی جیوه (عنصری سمی که با آسیب های عصبی نقص هنگام تولد و دیگر مخاطرات سلامتی ارتباط دارد) می باشند. بنابراین با وجود بازدهی بالای لامپ های CFL پاک بودن آنها زیر سوال می رود و مصرف کنندگان لامپ های LED را گزینه روشن تری برای صرفه جویی در مصرف خود انتخاب خواهند کرد.

منبع

سوال علمی دارید؟ پرسش علمی خود را مطرح کنید و علم خود را افزایش دهید.

نوشته مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید