۱۰ دلیل برای اینکه عکاسان مبتدی باید سعی کنند عکاسی را با دوربین های آنالوگ دستی یاد بگیرند

۱۰ دلیل برای اینکه عکاسان مبتدی باید سعی کنند عکاسی را با دوربین های آنالوگ دستی یاد بگیرند

برای من همیشه این سوال بود که چرا با وجود پیشرفت تکنولوژی و آمدن دوربین های حرفه ای و خودکار بسیاری از عکاسان حرفه ای هنوز هم با دوربین های عکاسی دستی عکس می گیرند. تا اینکه مطلبی را در سایت Picture correct دیدم و متوجه شدم که اگر کسی بخواهد واقعا عکاسی را به صورت کامل درک کند باید کار را با دوربین ها آنالوگ شروع کند. در این مطلب سعی کردم تا دانش و تجربیات Miki Ross را در اختیار شما کاربران همیشگی دنوج قرار دهم.

10 دلیل برای اینکه عکاسان مبتدی باید سعی کنند عکاسی را با دوربین های آنالوگ دستی یاد بگیرند

من (Miki Ross) برای اولین بار در تاریک خانه دبیرستان با دوربین کاملا دستی Pentax K1000 (که در آن زمان این دوربین به احتمال زیاد جزء یکی از پرکاربردترین و محبوبترین دوربین های SLR بازار محسوب می شد) شروع به یاد گرفتن عکاسی کردم. شما می پرسید چرا؟ زیرا این دوربین شبیه به یک آجر ساخته شده بود (که عمدتا موجب می شد تا اکثر مدرسه های جهان از این دوربین برای تابلو های مدرسه استفاده کنند), سرعت شاتر بالایی داشت و دیگر چیزی لازم نداشت. به هر حال هیچ چیز اضافی مانند دکمه های زیاد, دستگیره و منو های پیچیده برای حواس پرتی هنرآموز از فرایند یادگیری عکاسی وجود نداشت.امروزه اکثر مردم در همان مراحل اولیه یادگیری عکاسی از DSLR های پیشرفته استفاده می کنند که یکی از معایب استفاده از آن ها سادگی کار با آن هاست.

وقتی شما چیز جدیدی یاد می گیرید، چیزی که برای اولین بار است می خواهید آن را یاد بگیرید؟ در بیشتر مواقع به سمت اصول و پایه های اولیه آن حرفه یا هنر روی می آورید. دوربین های دستی هم چیزی جز اصول اولیه عکاسی نیستند و باعث می شوند تا آموزش عکاسی شما، از پایه و اساس شروع شود. پس شما دیگر هیچ چاره ای بجز تفکر و تعمق در مورد ترکیبندی , مثلث نوردهی دیافراگم , سرعت شاتر و Iso نخواهید داشت. در این ویدئو Kai Wong توضیح می دهد که چرا ما معتقدیم که بهترین روش یادگیری هنر عکاسی استفاده از دوربین های فیلمی دستی است.

۱۰ مورد از امتیازاتی که Kai Wong به یادگیری عکاسی با دوربین های فیلمی دستی می دهد:

  1. این دوربین ها بسیار قدیمی و از مد افتاده هستند و باعث می شوند تا شما به اندازه کافی با آنها راحت باشید.
  2. فیلم بی رحم است زیرا پس از ثبت عکس دیگر نمی توان آن را پاک یا به راحتی ویرایش کرد. پس شما باید با بهرگیری از برخی از آزمون و خطا ها برای بدست آوردن نوردهی مناسب استفاده کنید که این کار بسیار کار سختی است.
  3. در دوربین های دستی هیچ تنظیمات اتوماتیکی وجود ندارد پس شما تنها دو راه دارید با باید با اصول نوردهی آشنا شوید یا اینکه از عکس های سفید خالی رنج ببرید.
  4. نوردهی – اگر دوربین شما سنی بیشتر از زمان اختراع نورسنج ها داشته باشد شما ممکن است مجبور شوید از قانون آفتابی ۱۶ استفاده کنید. قاعده کلی برای ارزیابی تنظیماتی که شما باید استفاده کنید. (در خورشید کامل, نوردهی شما باید f/16 در سرعتی معادل با iso شما باشد ۱/۱۰۰ ثانیه در iso 100 , 1/1400 ثانیه و …)
  5. فوکوس دستی – شما باید تصمیم بگیرید که کدام بخش از تصویر باید در فوکوس باشد, به جای اینکه دوربین خودش به صورت اتوماتیک با در نظر گرفتن چند نقطه ی تصادفی, تصویر را فوکوس کند.
  6. هیچ کسی آن را نمی دزدد – حتی گرانترین دوربین های فیلمی هم ارزش مالی بسیار بالایی ندارند.
  7. ISO خودکار نیست. با دوربین دیجیتال اثر ISO تا حد زیادی توسط بسیاری افراد فراموش می شود, اما با دوربین های دستی به دلیل اینکه شما مجبور به استفاده از ISO طبق یک قانون خاص هستید , شما باید قوانین ISO را در نوردهی درک کنید.
  8. سرعت شما را کم می کند. تنظیمات دستی علاوه بر اینکه ارزش فیلم را بالا می برد, شما را مجبور می کند تا تمرکز بیشتری روی هر شات بگذارید, که همین امر اثرات آشکار مثبتی را در پروسه یادگیری عکاسی برای شما به ارمقان می آورد.
  9. تجهیزات ارزان قیمت – خیلی از افراد فکر می کنند فیلم مرده است, بنابراین شما می توانید تجهیزات مورد نیاز خود را با قیمتی بسیار کم یا برخی اوقات کاملا رایگان بدست آورید.
  10. نیازی به ارتقاء ندارید – دیگر تعداد دوربین های فیلم خور موجود در بازار بسیار کم هستند (هرچند هنوز برخی از مدل ها وجود دارند), پس دوربین های دستی شما را تنها می گذارند تا به جای توجه به تجهیزاتتان به عکس های خود فکر کنید. این نکته قابل توجه است که در روز هایی که دوربین های فیلم خور بازار را در دست داشتند فیلم دوربین ها برای یک عمر ساخته می شدند به جای اینکه کمی صبر کنید تا شرکت ها نسخه بعدی آن را بسازند.

10 دلیل برای اینکه عکاسان مبتدی باید سعی کنند عکاسی را با دوربین های آنالوگ دستی یاد بگیرند

اغلب اوقات, وقتی که شخصی یک DSLR جدید می خرد از آن به طور نامحدود در مود اتوماتیک استفاده می کند. تصاویری که آنها ثبت می کنند بسیار خوب خواهند شد و آنها را راضی می کند. این روش, روش خوبی برای هرکسی که می خواهد فقط خاطرات را ثبت کند می باشد, اما اگر شما واقعا می خواهید یاد بگیرد که چگونه تصاویر بسیار زیبایی را ثبت کنید باید با روش کارکرد و ثبت عکس توسط دوربین آشنایی کاملی پیدا کنید.برای کسانی که واقعا می خواهند روش کار این دستگاه ها را بفهمند, دوربین های مدرن DSLR, با تمام پیچیدگی هایشان, می توانند برای درک حقایق, واقعا پیچیده و دشوار باشند.

ثبت تصاویر موفق با DSLR ها ممکن است در شما احساس خوبی نسبت به خودتان ایجاد کند, اما از طریق شکست ها هست که ما انسانها مهارتی را بهتر از پیش یاد می گیریم. تحمل محدودیت های کنترل دستی عکاسی با دوربین های فیلمی مغز شما را مجبور می کند تا تفکر عمیقی برای حل مشکلات کنید, که همین امر می تواند توانایی مغز شما را برای جذب اطلاعات افزایش دهد.

10 دلیل برای اینکه عکاسان مبتدی باید سعی کنند عکاسی را با دوربین های آنالوگ دستی یاد بگیرند

با محدود کردن عکس هایی که می توانیم بگیریم از هزاران عکس به رول ۲۴ تایی فیلم, ما هیچ چاره ای بجز توجه به تمام حرکات خود نداریم, برای هر عکس ما, باید با تفکری انتقادی نسبت به کارهایی که در گذشته انجام می دادیم و چیزی که در آینده می خوایم داشته باشیم پیش برویم, و با تعامل با ذهنمان به مهارتی جدید و با ارزش دست پیدا کنیم.

منبع

سوال علمی دارید؟ پرسش علمی خود را مطرح کنید و علم خود را افزایش دهید.

نوشته مرتبط

4 دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید