سفر های جیمز کوک به ناشناخته ها

سفر های جیمز کوک به ناشناخته ها

جیمز کوک

جیمز کوک از کارکنان نیروی دریایی انگلیس بود٬ او در این مدت سفر های دریایی زیادی را تجربه کرد.جیمز تمام پهنه اقیانوس آرام را گشت و توانست استرالیا٬ زلاندنو و بسیاری از جزیره های اقیانوس آرام جنوبی را کشف و به مستعمرات انگلیس بیفزاید. جیمز کوک پس از ۱۳ سال خدمت در نیروی دریایی انگلیس٬ در سال ۱۷۶۸ میلادی به تاهیتی رفت و سپس راهی زلاندنو٬ جزیره های شمالی و جنوبی زمین و استرالیا شد. کوک در سال ٬۱۷۷۰ به منظور ثبت قاره ای برای انگلستان٬ در خلیج کوچک بوتانی لنگر انداخت.

در این سفر جیمز با افراد قبیله مائوری آشنا شد این قبیله در پارو زدن قایق های جنگی مهرات بالایی داشتند و صورت ها خود را خالکوبی می کردند. وی راه مستقیمی بین جزیره های شمالی و جنوبی یافت و تقریبا ۴۰۰۰ کیلومتر در امتداد ساحل پارو زد.این را هم باید گفت که کوک با خدمه خود بسیار صمیمی بود.اگر تا اینجای داستان آقای جیمز کوک خوب بوده است پس ادامه داستان را در ادامه مطلب بخوانید.

جیمز کوک در سفر دوم خود که طی سال های ۱۷۷۲ تا ۱۷۷۵ صورت گرفت به جستجوی قاره جنوبی پرداخت که بسیاری عقیه داشتند در جنوب استرالیا قرار دارد.او منطقه قطب جنوب را دور زد و حاشیه های قاره جنوبگان را کشف کرد. سومین و آخرین سفر کوک در سال ۱۷۷۶ اغاز شد. او انگلستان را با دو کشتی با نام های “رزولوشن” و “دیسکاوری”٬ به قصد یافتن مسیر آمریکای شمالی ترک کرد. او در آوریل سال ۱۷۷۸ مجمع الجزایر هاوایی را کشف کرد و از آنجا به سمت شمال و طول ساحل غربی آمریکا حرکت کرد و از تنگه برینگ عبور کرد. وی در بازگشت به هاوایی٬ طی نبرد با بومیان منطقه بر سر قایقی که دزدیده بودند٬ کشته شد.امروزه کوک را به عنوان یک دریانورد ماهر و کاشف بزرگ می شناسند.

نقشه سفر های جیمز کوک

سوال علمی دارید؟ پرسش علمی خود را مطرح کنید و علم خود را افزایش دهید.

نوشته مرتبط

2 دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید