انواع عدسی های دوربین

انواع عدسی های دوربین

انواع عدسی های(لنز) دوربین

بی شک عدسی ها(لنز) یکی از مهمترین بخش های یک دوربین می باشد که برای بررسی انواع عدسی های دوربین ابتدا باید مفاهیم کلی زیر را نام ببریم.

نام:نام های اختصاصی که کارخانه ها برای هر یک از لنز های خود انتخاب می کنند که از جمله آنها می توان به تستار و هلپار اشاره نمود.

قدرت:به زبان ساده قدرت را می توان بازترین حالت دیافراگم تعریف نمود مانند ۱:۱/۸ که روی عدسی درج می شود.

فاصله کانونی:نقطه ای که نور پس از عبور از عدسی در آنجا متمرکز می شود.

حالا که مفاهیم کلی را یاد گرفتیم انواع عدسی ها را نام می بریم و مختصری توضیح می دهیم.

عدسی زاویه باز(واید):در این عدسی به دلیل کوتاه بودن فاصله کانونی زاویه دید بازتر شده یعنی بدون تغییر مکان دوربین فضای بیشتری در کادر جای می گیرد.از این عدسی برای عکاسی از ساختمان ها و سالن های بزرگ و مکان های باریکی که اجازه عقب رفتن به عکاس نمی دهد استفاده می شود.

عدسی تله فتو:در این عدسی بر عکس عدسی زاویه باز فاصله کانونی بلندتر می باشد متعاقباً زاویه دید کوچکتر شده و فضای کمتری در کتدر جای می گیرد به این صورت که بدون نزدیک شدن به سوژه می توان از آن تصویر درشتی به دست آورد.از این عدسی هم در عکس برداری از پرندگان و حیوانات و نقوش تاریخی استفاده می شود.

عدسی زوم(عدسی با فاصله کانونی متغییر):این عدسی دارای فاصله کانونی متغییر می باشد و فقط در دوربین های رفلکسی تک عدسی استفاده می شود مثلا عدسی زوم ۱۸۰-۴۰ کارخانه زایس به نام واریو-زونار فاصله کانونی آن از ۴۰ میلی متر در حالت زاویه باز تا ۱۸۰ میلی متر در حالت تله فوتو تغییر می کند.

عدسی ماکرو:این عدسی مخصوص عکسبرداری از اجسام نزدیکتر از ۵۰ سانتی متر است که توسط عدسی های معمولی نمی توان تصویر واضحی از آن ها بدست آورد.

در پست بعد انواع مسدود کننده ها را بررسی می نماییم.

سوال علمی دارید؟ پرسش علمی خود را مطرح کنید و علم خود را افزایش دهید.

نوشته مرتبط

2 دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید