انواع دوربین عکاسی آنالوگ

انواع دوربین عکاسی آنالوگ

 

دوربین رفلکسی دو عدسی

 

همانطور که در پست قبل اشاره کرده بودیم در این پست می خواهیم انواع دوربین عکاسی آنالوگ را به صورت مختصر معرفی کنیم.

دوربین های عکاسی آنالوگ از دو نظر تقسیم بندی میشوند یکی از نظر اندازه فیلمی که در آن قرار می گیرد و دیگری از نظر نوع مشاهده سوژه یا همان کادربندی.

از نظر نوع فیلم دوربین های آنالوگ به سه بخش اصلی زیر تقسیم می شوند:

۱- دوربین های ۳۵ میلی متری که از ابتدا برای فیلم برداری ساخته شده بودند و در حاشیه آنها سوراخ های منظمی وجود دارد.عرض فیلم آنها برابر با ۳۵ میلی متر و اندازه تصاویر گرفته شده نیز برابر با ۳۶×۲۴ می باشد.فیلم این نوع دوربین ها که فیلم ۱۳۵ نامیده می شود در یک کاست قرار دارد و پس از عکاسی باید آن را جمع کرده و درون کاست قرار داد تا نور به آن نرسد و با هر حلقه این نوع فیلم می توان ۲۴ یا ۳۶ عکس گرفت.

>2- دوربین های ۶×۶ سانتی متری که عرض فیلم های آنها ۶ سانتی متر می باشد همراه با حفاظتی از نوار کاغذی سیاه روی قرقره پیچانده می شوند و هر حلقه می تواند ۱۲ عکس بگیرد که این نوع فیلم ۱۲۰ نامیده می شود و نوع دیگری از این فیلم ها نیز قابلیت ثبت ۲۴ عکس را دارند و آنها فیلم ۲۲۰ نامیده می شود.

۳- دوربین های ۱۲×۹ و بزرگتر که فیلم های آن به صورت نواری نیستند بلکه برای هر عکس یک قطعه فیلم بریده می شود که این فیلم ها را با نام فیلم تخت می شناسند.

 

دوربین رفلکسی تک عدسی

 

از نظر نوع دیدن سوژه دوربین ها به دو دسته زیر تقسیم می شوند:

۱- دوربین های ساده که تصویر به صورت مستقیم و بدون هیچ انعکاسی دیده می شود.

۲- دوربین های رفلکسی یا انعکاسی که در آنها تصاویر پس از برخورد با آینه ای که در پشت عدسی قرار دارد روی یک شیشه مات می افتد  و عکاس می تواند کادر مورد نظر خود را انتخاب نماید.این دوربین ها خودشان شامل دو نوع زیر می باشند:

  ۱-  دوربین های رفلکسی با دو عدسى که در این دوربین‌ ها بدنه از دو اتاقک کاملاً مجزا تشکیل شده  و هر یک داراى عدسى مجزا ولى مشابهى هستند یکى براى انعکاس تصویر بر روى شیشهٔ مات و دیگرى براى گرفتن عکس.

  ۲- دوربین های رفلکسی تک‌ عدسى که در این نوع دوربین ها هر دو عمل با یک عدسی انجام مى‌گیرد و این نوع بیشتر در دوربین های ۳۵ میلی متری به کار برده می شود و عدسی آنها قابل تعویض می باشند.در حال حاظر بیشتر دوربین هایی که ساخته می شوند از این نوع هستند.

در پست بعدی به انواع عدسی ها می پردازیم.

سوال علمی دارید؟ پرسش علمی خود را مطرح کنید و علم خود را افزایش دهید.

نوشته مرتبط

2 دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید