میدان وضوح

همانطور که در پست پیش گفته بودیم در این پست می خواهیم به سوالی که احیانا برای شما پیش آمده بود پاسخ دهیم ٬ پس ابتدا باید توضیحاتی در مورد میان وضوح داد سپس نقش دیافراگم را در میدان وضوح شرح دهیم.

میدان وضوح منطقه ای است که در پس و پیش فاصله تنظیم شده وجود دارد.تصویر وقتی واضح است که نقطه های آن به شکل نقطه در آمده باشند و زمانی ناواضح است که نقطه ها در میان لکه های کوچک کم و بیش گسترده ای غوطه ور باشند که به این لکه ها دایره ابهام میگویند.

وضوح تصویر به عوامل مختلفی بستگی دارد ٬ از قبیل کیفیت عدسی ٬ بستگی یا گشادی دیافراگم و مخصوصا دقتی که در انتخاب فاصله تنظیم به عمل می آید.

عدسی ها به خودی خود میدان وضوح محدودی دارند که از فاصله تنظیم شده اندکی به طرف دوربین و مقدار بیشتری به طرف عقب است اما هیچ وقت در تمام سطوح و نواحی ٬ وضوح کامل وجود ندارد.

خوب نقش دیافراگم چگونه است؟ بله دیافراگم هر چه بسته تر باشد میدان وضوح عمیق تر می گردد و در عین حال نور کمتری از عدسی عبور می کند در نتیجه برای جبران کاهش نور مدت عکسبرداری را باید طولانی تر کنیم. هر درجه بسته شدن دیافراگم به نسبت ۳/۱ و ۳/۲ میدان وضوح را گسترش می دهد.

خوب با توجه به مطالب بالا عمق میدان وضوح به عوامل زیر بستگی دارد:

۱- دیافراگم که هرچه بسته تر باشد بر عمق میان افزوده می شود و هرچه بازتر باشد عمق میدان وضوح کاهش می یابد.

>۲- فاصله دوربین تا موضوع که هرچه بیشتر باشد عمق میدان وضوح نیز بیشتر خواهد بود.

۳- فاصله کانونی عدسی که با عمق میدان وضوح نسبت معکوسی دارد ٬ به این معنی که هرچه فاصله کانونی عدسی کوتاه تر باشد عمق میدان وضوح بیشتر خواهد بود.

در پست بعد انواع فیلم ها و یا همان سطوح حساس ٬ در دوربین های آنالوگ را بررسی می نماییم.

دنباله ها : , , , , ,

راستی اگر سوال علمی دارید می توانید آن را در سامانه پرسش و پاسخ علمی دنوج مطرح کنید و یا به سوالات علمی پاسخ بدهید.