سرعت یا حساسیت فیلم ها را بیشتر بشناسید

سرعت یا حساسیت فیلم ها را بیشتر بشناسید

حساسیت فیلم

سرعت یکی از ویژگی های مهم فیلم است و حتی هم اکنون که فیلم در عکاسی منسوخ و کمتر استفاده می شود٬ در عکاسی دیجیتال هم از سرعت یا همان حساسیت استفاده و یکی از بخش های مهم عکاسی محسوب می شود. خوب اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که عکاسی را به صورت آماتور یا حرفه ای دنبال میکنید با دنوج در ادامه مطلب همراه شوید تا اطلاعات خود را در مورد سرعت فیلم بالا ببرید.

شناخت سرعت یا حساسیت برای تنظیم کارکرد دوربین٬ بر حسب مقدار نوری که دریافت می کند بسیار ضروری است. در هنگام استفاده از دوربین های مجهز به نور سنج یا نورسنج دستی٬ سرعت فیلم باید به دستگاه سنجش نور منتقل شود تا بتواند به درستی محاسبات را انجام دهد. در برخی از دوربین های خودکار آنالوگ٬ حساسیت فیلم از روی کد گذاری های DX encoding خوانده می شود و نیازی به انجام این اعمال به صورت دستی نمی باشد. در دوربین های دیجیتال امروزی نیز می توان حساسیت مورد نظر را به صورت دستی یا اتوماتیک تنظیم کرد.

از اوایل پیدایش شیشه های حساس عکاسی در جه های مختلفی از طرف سازندگان برای نشان دادن سرعت و قدرت شیشه ها و فیلم ها انتخاب شده بود که به تدریج اکثر آنها متروک شدند و فعلا سیستم آمریکایی ٬ASA سیستم آلمانی ٬Din و سیستم جهانی ISO رواج دارد.

سیستم ASA بر حسب تصاعد بنا شده است و با دو برابر شدن رقم٬ سرعت فیلم نیز دو برابر می شود مثلا یک فیلم ASA100 دو برابر سریعتر از فیلم ASA50 و نصف به سرعت فیلم ASA200 را دارد.

سیستم Din در اروپای غربی رایجتر است و بر حسب تصاعد لوگاریتمی عمل می کند. در آن افزایش هر سه درجه به معنی دو برابر شدن سرعت است. مثلا یک فیلم Din21 دو برابر سریعتر از فیلم Din18 و دو برابر کندتر از فیلم Din24 است.

سیستم ISO نامش را از سازمان جهانی استاندارد گرفته و به توصیه همین سازمان کارخانه های سازنده فیلم آن را به کار میبرند. در این سیستم هر دو واحد اندازگیری در کنار هم نشان داده می شوند به این صورت

ISO 100/21

سوال علمی دارید؟ پرسش علمی خود را مطرح کنید و علم خود را افزایش دهید.

نوشته مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید